You are here

Award-winning faculty and staff

Teaching | Research | Service

Teaching Awards


University of Minnesota Academy of Distinguished Teachers
  • Sehoya Cotner, Biology, 2014
  • Sarah Hobbie, Ecology, Evolution and Behavior, 2014
  • Susan Wick, Plant Biology, 2013
  • Bonnie LeRoy, Genetics, Cell Biology and Development, 2013
  • Janet Dubinsky, Neuroscience, 2010
  • Robert Sorenson, Genetics, Cell Biology and Development, 2009
  • Paul Siliciano, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 2009
  • Don Alstad, Ecology, Evolution and Behavior, 2008
  • Randy Moore, Biology, 2005
  • Michael M. Sanders, 2005
  • Claudia Neuhauser, Ecology, Evolution and Behavior, 2004
  • Timothy Ebner, Neuroscience, 2004
  • Rob Brooker, Genetics, Cell Biology and Development, 2003
  • Leslie Schiff, Microbiology, 2002
  • Anthony Starfield, Ecology, Evolution and Behavior, 2002
  • P.T. Magee, Genetics, Cell Biology and Development, 2001
  • David Thomas, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 2000
  • John S. Anderson, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 1999
  • Franklin Barnwell, Ecology, Evolution and Behavior, 1999
  • David D. Biesboer, Plant Biology, 1999
  • Iris Charvat, Plant Biology, 1999
  • William P. Cunningham, Genetics, Cell Biology and Development, 1999
  • Margaret Davis, Ecology, Evolution and Behavior, 1999
  • Willard L. Koukkari, Plant Biology, 1999
  • Alan Hooper, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 1990
University of Minnesota Award for Outstanding Contributions to Post-Baccalaureate, Graduate, and Professional Education
  • Sarah Hobbie, Ecology, Evolution and Behavior, 2014
  • Bonnie LeRoy, Genetics, Cell Biology and Development, 2012
  • Janet Dubinsky, Neuroscience, 2010
  • Robert Sorenson, Genetics, Cell Biology and Development, 2009
  • Michel M. Sanders, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics,  2005-2006
  • Timothy Ebner, Neuroscience,  2004-2005
  • Glenn Giesler, Neuroscience,  2003-2004
  • Marc Jenkins, Microbiology,  2002-2003
  • Anthony Starfield, Ecology, Evolution and Behavior,  2001-2002
  • David Thomas, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 2000
  • Margaret Davis, Ecology, Evolution and Behavior, 1999

Horace T. Morse - University of Minnesota Alumni Association Award for Outstanding Contributions to Undergraduate Education

  • Sehoya Cotner, Biology, 2013-2014
  • Susan Wick, Plant Biology, 2012-2013
  • Paul Siliciano, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 2009-2010
  • Don Alstad, Ecology, Evolution, and Behavior, 2008-2009
  • Randy Moore, Biology, 2005-2006
  • Claudia Neuhauser, Ecology, Evolution and Behavior, 2003-2004
  • Rob Brooker, Genetics, Cell Biology and Development, 2002-2003
  • Leslie Schiff, Microbiology, 2001-2002
  • P.T. Magee, Genetics, Cell Biology and Development, 2001
  • John Beatty, 1998
  • John S. Anderson, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 1997
  • Willard Koukkari, Plant Biology, 1996
  • David Biesboer, Plant Biology, 1995
  • Clare Woodward, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 1993
  • William Cunningham, Genetics, Cell Biology and Development, 1993
  • Robert McKinnell, Genetics, Cell Biology and Development, 1992
  • Thomas Soulen, Plant Biology, 1991
  • Alan Hooper, Biochemistry, Molecular Biology and Development, 1990
  • Franklin Barnwell, Ecology, Evolution and Behavior, 1989
  • Iris Charvat, Plant Biology, 1987
  • Michael Simmons, Genetics, Cell Biology and Development, 1986
  • D. Peter Snustad, Plant Biology, 1984
  • Samuel Kirkwood, 1978
  • Magnus Olson, 1976
  • Donald Lawrence, 1974
  • Val Woodward, 1970
  • Stanley Dagley, 1969
John Tate Advising Award
  • Stefanie Wiesneski, 2016
  • Sarah Corrigan, Student Services, 2010
  • Tom Soulen, Plant Biology, 2002
  • Franklin Barnwell, Ecology, Evolution and Behavior, 1996
  • Val Woodward, 1994
  • Amy Winkel, 1994
  • Iris Charvat, 1992
  • Kathleen Peterson, 1987
Minnesota College Teacher of the Year
  • Franklin Barnwell, Ecology, Evolution and Behavior, 1997
Mortar Board Outstanding Professor Award
  • Richard Phillips, Ecology, Evolution and Behavior, 1999
Academic Health Center’s Academy for Excellence in the Scholarship of Teaching and Learning
  • Leslie Schiff, Microbiology, 2014
Carski Award for Undergraduate Teaching from the American Society for Microbiology
  • Leslie Schiff, Microbiology, 2004
Evolution Education Award from the National Association of Biology Teachers
  • Randy Moore, Biology, 2008
Outstanding Performance Award for Teaching Assistants
  • Kate Barry, Undergraduate teaching assistant, 2014
  • Tiffany Galush, Undergraduate teaching assistant, 2014
  • Ben Swart, Undergraduate teaching assistant, 2014
  • Nicholas Brady, Microbiology, 2013
  • Anthony Chen, Genetics, Cell Biology and Development, 2013
  • Adam Clark, Ecology, Evolution and Behavior, 2013
  • Ben Lowe, Ecology, Evolution and Behavior, 2013
  • Marta Lyons, Ecology, Evolution and Behavior, 2013
  • Tatyana Berkhina, Undergraduate teaching assistant, 2012
  • Justin Kaffenberger, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 2012
  • Paul Nelson, Ecology, Evolution and Behavior, 2012
  • Katie Thibert, Undergraduate teaching assistant, 2012
  • James Tumulty, Ecology, Evolution and Behavior, 2012
  • Adrienne Watson, Genetics, Cell Biology and Development, 2012
  • Jordan Becker, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 2012
  • Aunica Kane, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 2012
  • Dana Strandjord, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 2012
  • Justin Becknell, Ecology, Evolution and Behavior, 2011
  • Matt Burgess, Ecology, Evolution and Behavior, 2011
  • Kevin Dorn, Plant Biology, 2011
  • Ann Krogman, Ecology, Evolution and Behavior, 2011
  • Hernán Vázquez Miranda, Ecology, Evolution and Behavior, 2011
  • Alicia Knudson, Plant Biology, 2010
  • Beth Pettitt, Ecology, Evolution and Behavior, 2010
  • Kate Reise, Undergraduate teaching assistant, 2010
  • Amanda Waters, Undergraduate teaching assistant, 2010
  • Alma De Anda, Ecology, Evolution and Behavior, 2009
  • Brian Gibbens, Genetics, Cell Biology and Development, 2009
  • Erin Moran, Undergraduate teaching assistant, 2009
Stanley Dagley-Samuel Kirkwood Undergraduate Education Award (read description)
  • David Matthes, Biology Teaching & Learning, 2014
  • Christian Mohr, Microbiology, 2013
  • Robert Brambl, Plant Biology, 2012
  • Jeff Gralnick, Microbiology, 2011
  • Jeannine Cavender-Bares, Ecology, Evolution and Behavior, 2010
  • Pat Cleary, 2009
  • Sehoya Cotner, Biology, 2008
  • Donald Alstad, 2007
  • Paul Siliciano, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 2006
  • Stuart Goldstein, Genetics, Cell Biology and Development, 2005
  • Dave Biesboer, Plant Biology, 2004
  • Claudia Neuhauser, Ecology, Evolution and Behavior, 2003
  • Robert Zink, Ecology, Evolution and Behavior, 2002
  • Thomas Soulen, Plant Biology, 2001
  • Richard Hanson, Microbiology, 2000
  • David Bernlohr, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 1999
  • Palmer Rogers, 1998
  • John Beatty, 1997
  • Janet Schottel, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 1996
  • Norman Kerr, 1995
  • Douglas Pratt, 1994
  • Susan Wick, Plant Biology, 1993
  • Murray Rosenberg, 1992
  • Iris Charvat, Plant Biology, 1991
  • D. Peter Snustad, 1990
  • John S. Anderson, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 1989
 

    Research Awards


    Nobel Laureates
    • Paul Boyer, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 1997
    • Edward B. Lewis, Biostatistics, 1995
    National Academy of Sciences Fellows
    • Sarah Hobbie, Ecology, Evolution and Behavior, 2014
    • Stephen Polasky, Ecology, Evolution and Behavior, 2010
    • G. David Tilman, Ecology, Evolution and Behavior, 2002
    • Eville Gorham, Ecology, Evolution and Behavior, 1994
    • Margaret B. Davis, Ecology, Evolution and Behavior, 1982
    • Herbert E. Wright, Ecology, Evolution and Behavior, 1977
    International Prize for Biology
    • G. David Tilman, Ecology, Evolution and Behavior, 2008
    Heineken Prize for Environmental Sciences
    • G. David Tilman, Ecology, Evolution and Behavior, 2010
    American Academy of Arts and Sciences Fellows
    • A. Stephen Polasky, Ecology, Evolution and Behavior, 2009
    • Judith Berman, Genetics, Cell Biology and Development, 2008
    • Anne Pusey, Ecology, Evolution and Behavior, 2005
    • Craig Packer, Ecology, Evolution and Behavior, 2003
    • G. David Tilman, Ecology, Evolution and Behavior, 1995
    • Eville Gorham, Ecology, Evolution and Behavior, 1994
    • Margaret B. Davis, Ecology, Evolution and Behavior, 1991
    • Victor Bloomfield, Biochemistry, Molecular Biology and Development, 1979
    • Robert G. McKinnel, Genetics, Cell Biology and Development
    McKnight Presidential Endowed Chairs
    • Johnathan Foley, Ecology, Evolution, and Behavior
    • G. David Tilman, Ecology, Evolution, and Behavior
    University of Minnesota Regents Professors
    • G. David Tilman, Ecology, Evolution and Behavior, 2002
    • Ashley T. Haase, Microbiology, 1999
    • Eville Gorham, Ecology, Evolution and Behavior, 1984
    • Margaret Bryan Davis, Ecology, Evolution and Behavior, 1982
    • Stanley Dagley, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 1980
    • Herbert E. Wright, Ecology, Evolution and Behavior, 1974
    • Ralph E. Comstock, Genetics, Cell Biology and Development, 1968
    McKnight Presidential Fellows
    The McKnight Presidential Fellowship recognizes the most promising faculty who hold tenure and the rank of associate professor. The awards include three years of financial support.
    • Jacques Finlay, Ecology, Evolution and Behavior, 2010-2012
    • Tim Griffin, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 2010-2012
    • George Weiblen, Plant Biology, 2006-2008
    • Claudia Schmidt-Dannert, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 2005-2007
    McKnight University Professors, Distinguished
    • George Weiblen, Plant Biology
    • Judith Berman, Genetics, Cell Biology and Development
    • Claudia Neuhauser, Ecology, Evolution and Behavior
    • Mike Sadowsky, BioTechnology Institute
    • Nevin Young, Plant Biology
    • David Bernlohr, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics
    • Bianca M. Conti-Fine, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics
    • Craig Packer, Ecology, Evolution and Behavior
    • Anne Pusey, Ecology, Evolution and Behavior
    • G. David Tilman, Ecology, Evolution and Behavior
    • Lawrence P. Wackett, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics
    McKnight Land Grant Professors
    • Emma Goldberg, Ecology, Evolution and Behavior, 2015-2017
    • Melissa Gardner, Genetics, Cell Biology and Development, 2012-2013
    • Jennifer Powers, Ecology, Evolution and Behavior, 2009-2011
    • Mark Bee, Ecology, Evolution and Behavior, 2008-2010
    • Michael Wilson, Ecology, Evolution and Behavior, 2008-2010
    • Daniel Bond, Microbiology, 2007-2009
    • Helene C. Muller-Landau, Ecology, Evolution and Behavior, 2007-2009
    • Cynthia Weinig, Plant Biology, 2006
    • Reuben Harris, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 2005
    • George D. Weiblen, Plant Biology, 2005
    • William M. Gray, Plant Biology, 2003
    • Claudia Schmidt-Dannert, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 2001
    • Sarah Hobbie, Ecology, Evolution and Behavior, 2000
    • David Largaespada, Genetics, Cell Biology and Development, 2000
    • Ann Rougvie, Genetics, Cell Biology and Development, 1994
    • Jeffrey Simon, Genetics, Cell Biology and Development, 1993
    • Mary Porter, Genetics, Cell Biology and Development, 1990
    • Anath Das, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 1988
    • David Bernlohr, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 1987
    American Academy of Microbiology Fellows
    • Leslie A. Schiff, Microbiology
    • Lawrence Wackett, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics
    • Pete Magee, Genetics, Cell Biology and Development
    • Judith Berman, Genetics, Cell Biology and Development
    • P. Patrick Cleary, Microbiology
    • Gary Dunny, Microbiology
    • Marty Dworkin (Emeritus), Microbiology
    • Ashley Haas, Microbiology
    • Russell Johnson, Microbiology
    • Pat Schlievert, Microbiology
    • Dennis Watson (Emeritus), Microbiology
    • Michael Sadowsky, BioTechnology Institute
    American Association for the Advancement of Science Fellows
    • Robin Wright, Genetics, Cell Biology and Development and Biology Teaching and Learning
    • P.T. Magee, Genetics, Cell Biology and Development
    • Peter Snustad, Plant Biology
    • Michael Simmons, Genetics, Cell Biology and Development
    • G. David Tilman, Ecology, Evolution and Behavior
    • Lawrence Wackett, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics
    • Franklin Barnwell, Ecology, Evolution and Behavior
    American Cancer Society Faculty Research Award
    • Anath Das, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 1991-1996
    American Cancer Society Junior Faculty Research Award
    • Anath Das, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 1987-1990
    American Heart Established Investigator
    • Thomas Hays, Genetics, Cell Biology and Development, 1999-2001
    Benjamin Franklin Medal in Earth Science
    • Eville Gorham, Ecology, Evolution and Behavior, 2000
    Forgarty Scholar-in-Residence, National Institutes of Health
    • Victor Bloomfield, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 1985
    Fullbright Scholar
    • Jeannine Cavender-Bares, Ecology, Evolution and Behavior, 2011
    Genetics Society Award
    • Robin Wright, Genetics, Cell Biology and Development and Biology Teaching and Learning, 2014
    George W. Beadle Award
    • Robert Herman, Genetics, Cell Biology and Development, 2007
    Guggenheim Fellowship
    • Ruth G. Shaw Ecology, Ecology, Evolution and Behavior, 2002
    • Craig Packer, Ecology, Evolution and Behavior, 1990
    • Anne Elizabeth Pusey, Ecology, Evolution and Behavior, 1990
    • G. David Tilman, Ecology, Evolution and Behavior, 1984
    • Patrice A. Morrow, Ecology, Evolution and Behavior, 1982
    • Irving I. Gottesman, Genetics, Cell Biology and Development, 1972
    • John Martin Wood, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 1972
    • Herbert Edgar Wright Jr., Ecology, Evolution and Behavior, 1954
    • Gerald Bruce Ownbey, Plant Biology, 1953
    Institute on the Environment Resident Fellows
    • Jacques Finlay, Ecology, Evolution and Behavior
    • Jeanine Cavender-Bares, Ecology, Evolution and Behavior
    • Sarah Hobbie, Ecology, Evolution and Behavior
    • Clarence Lehman, Ecology, Evolution and Behavior
    • Stephen Polasky, Ecology, Evolution and Behavior
    • Jennifer Powers, Ecology, Evolution and Behavior/Plant Biology
    • G. David Tilman, Ecology, Evolution and Behavior
    • George Weiblen, Plant Biology
    John Hall Memorial Research Award in Plant Evolutionary Biology
    • Peter Tiffin, Plant Biology, 2008
    Linnean Society of London Fellows
    • Franklin Barnwell, Ecology, Evolution and Behavior
    • Robert McKinnel, Genetics, Cell Biology and Development
    Packard Fellows
    • Claudia Schmidt-Dannert, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics
    • George Weiblen, Plant Biology
    • Helene Muller-Landau, Ecology, Evolution and Behavior
    Pew Scholar
    • Thomas Hays, Genetics, Cell Biology and Development, 1991
    Prince Hitachi Prize of the Japanese Cancer Research Institute
    • Robert G. McKinnel, Genetics, Cell Biology and Development
    RUSA Outstanding Reference Source Award
    • Sehoya Cotner, Biology, 2011
    • Mark Decker, Biology, 2011
    • Randy Moore, Biology, 2011
    Searle Scholar
    • Reuben Harris, Biochemistry, Molecular Biology, and Biophysics, 2004-2006
    Sloan Research Fellowship
    • Ran Blekhman, Ecology, Evolution and Behavior; Genetics, Cell Biology and Development, 2016
    Sterling B. Hendricks Memorial Lecture Award
    • Irv Leiner, 2001

    Service Awards


    • Paul Siliciano, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 2011
    Alumni Service Award
    • Mervyn de Sousa, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 2004
    Distinguished Service Award, Biophysical Society
    • Victor Bloomfield, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 1998
    • Sehoya Cotner, Biology, 2011
    John S. Anderson Leadership Award (read description)
    • Robin Wright, Biology Teaching & Learning, 2014
    • Paul Siliciano, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 2013
    • Susan Wick, Plant Biology, 2011
    • Leslie Schiff, Microbiology, 2010
    • Sarah Corrigan, Student Services, 2009
    • Scott Lanyon, Ecology, Evolution and Behavior, 2008
    • Jane Philips, Biology, 2007
    • Stuart Goldstein, Genetics, Cell Biology and Development, 2006
    • Janet Schottel, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 2005
    Leopold Leadership Fellow
    • Jeannine Cavender-Bares, Ecology, Evolution and Behavior, 2015
    • Elizabeth Borer, Ecology, Evolution and Behavior, 2015
    • Sarah Hobbie, Ecology, Evolution and Behavior, 2008
    Minnesota Science and Technology Hall of Fame
    • H. Ted Davis, BioTechnology Institute
    President’s Outstanding Service Award
    • Scott Lanyon, Ecology, Evolution and Behavior, 2014
    • Victor Bloomfield, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 2011
    • Tom Soulen, Plant Biology, 2006
    • John S. Anderson, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 2005
    • Jon Ross, Ecology, Evolution and Behavior, 2005
    • Beatrice (Bebe) Magee, , 2005
    • Ellen Dahl, 2000
    • David Hamilton, Genetics, Cell Biology and Development, 2000
    • Jane Phillips, Biology, 2000
    • Anne Caton, 1999
    • Kathleen Peterson, Student Services, 1998
    • Sally Jorgensen, 1997
    University of Minnesota Academic Staff Award
    • Mark Sanders, University Imaging Centers, 2001
    • Bruce Fall, Biology, 1996
    • Jane Phillips, Biology, 1994
    • Kathleen Peterson, Student Services, 1992
    • Rick Peifer, 1991
    University of Minnesota Outstanding Community Service Award
    • Harrison “Bud” Tordoff, Evolution, Ecology and Behavior, 2000

    University-wide recipients