You are here

2020-21 CBS Scholarship and Fellowship Recipients

A list of 2020-21 scholarship and fellowship recipients from the College of Biological Sciences. 

 

  • College of Biological Sciences Awards

    CBS Advancement of Biology Scholarship

    • Ayat Arrale
    • Kolton Brodal
    • Maria Del Carmen Cruz Barrios
    • Makda Daniel
    • Tenille Fredrickson
    • Truc Ho
    • Alex Huynh
    • Merin John
    • Megan Johnson
    • Rachel KC
    • Justin Kennedy
    • Kalissa Lorensen
    • Elayna Markgraf
    • Alexandra Mckinnell
    • Sarah McLeod
    • Sunan Mohamed
    • Alexis Nelson
    • Nicolas Paredes Sepulveda
    • Kevin Qiu
    • Janani Ranatunga
    • Ayden Reed
    • Peter Reisdorf
    • Katherine Rusch
    • Hannah Ryks
    • Jacob Sawyer
    • Alexa Soto
    • Alyssa Taylor
    • Katherine Yao

     

    CBS Annual Giving Scholarship

    • Justine Acosta
    • Alexa Mathis
    • Helena Sverak

     

    Clare and Jerome Ritter Scholarship

    • Kiana Davis
    • Lucero Loyo
    • Emily Skalla

     

    Claudia Neuhauser Scholarship

    • Maria Zavala Garcia

     

    College of Biological Sciences Freshman Scholarship

    • Rawda Ahmad
    • Same Ahmed
    • Abygail Andebrhan
    • Jonah Bacon
    • Jeffrey Barrera
    • Jessica Boccio
    • Carol Boules
    • Victoria Cebulla
    • Mao Chang
    • Ethan Chase
    • Nestor Domrongwattanakul
    • Jasmine Drontle
    • Trey Feuerhelm
    • Christian Golish
    • Estefania Gonzalez Ramirez
    • Jacob Gornet
    • Tonya Green
    • Emma Gross
    • Sierra Hamernick
    • Isabelle Hanson
    • Jack Hennen
    • Sundus Hussein
    • Noor Ibrahim
    • Zikora Izuora
    • Amisa Jones
    • Heather Khieu
    • Clara Kim
    • Kira Krug
    • Julia Malecha
    • Thanh Tam Nguyen
    • Ethan Niemeyer
    • Sydney Olson
    • Lisa Ongondi
    • Marissa (Sojung) Park
    • Ava Peterson
    • Nicole Prom
    • Chris Quintuna
    • Abubakar Robleh
    • Sidney Seiwert
    • Justin Selbert
    • Shoaib Siddiqui
    • Armando Thull
    • Theodore Tran
    • Akhil Uppu
    • Sarah Williams
    • Daniel Yoo

     

    Cynthia Rask Biological Sciences Scholarship

    • Haley Montgomery

     

    Denneth C. and Joan L. Dvergsten Scholarship

    • Grace Ha

     

    Douglas C. Pratt Scholarship

    • Aishwarya Belhe
    • James Dahlvang

     

    Dr. James A. Fuchs Family Scholarship

    • Helena Sverak

     

    Dr. Venkateswarlu Pothapragada and Family Undergraduate Scholarship

    • Melissa Michelli
    • Rahi Patel

     

    Dvergsten and Bauermeister Scholarship

    • Tayah Lindsay

     

    Edward B. Lewis Memorial Scholarship

    • Aniket Bhalerao
    • Shamily Jadhav
    • Sophia Park

     

    Elde Baskin Scholarship in Biology

    • Lam Nguyen

     

    Harold Paul and Mary Sisson Dey Morris Scholarship

    • Annika Gehl
    • Mateo Taddeini

     

    J. Robert and Marilyn Roach Scholarship

    • Sai Anoop Dhamera
    • Rahma Jamac

     

    Jane A. Phillips Scholarship

    • Mahtahn Jenkins
    • Merin John

     

    John T. Stout Memorial Scholarship

    • Leila Rquibi

     

    Kenneth Bachofer and Linda Marie Scholarship

    • Alex Rich

     

    Kien T. Nguyen and Julie A. Warren Scholarship

    • Gayathri Dileepan
    • Luke Tonsfeldt

     

    Marie and David Goblirsch Scholarship

    • Ashley Bieniek
    • Marian Mohamud
    • Samuel Scherzer

     

    Michael Loveless Memorial Scholarship

    • Dani Leung

     

    Milton and Danae Andrews Scholarship for Undergraduate Research

    • Justin Wang

     

    Monica Tsang and James Weatherbee Merit Scholarship in Biology

    • Mohannad Alkhatib
    • Katrina Dietsche
    • Madison Douglas
    • Nick Esch
    • Priya George
    • Lydia Hach
    • Elena Hayday
    • Annika Herdtle
    • Jordan Heruth
    • Emma Lauer
    • Sarah McLeod
    • Collin Meyer
    • Anish Singh
    • Mateo Taddeini
    • Melissa Yang

     

    New Opportunities in STEM Scholarship

    • Simone Toribio

     

    Norman Kerr Memorial Scholarship

    • Miranda Bok
    • Sam Taylor

     

    Richard and Ethel Rapp Scholarship

    • Madison Douglas
    • Czarina Jimenez
    • Kieran Mueller
    • Lobsang Serpolamatsang
    • Bethel Tadesse

     

    Richard Caldecott Award

    • James Dahlvang
    • Kirsten Ziegler

     

    Robert Buck and Cheryl L. Quinn Scholarship

    • Masnoo Adem

     

    Robert Wortz Scholarship

    • Sonia Olson

     

    Ross and Esther Johnson Scholarship

    • Chen Chen
    • James Dahlvang

     

    Sally B. Jorgensen Scholarship

    • Munita Thol

     

    Sarah Tilman Scholarship

    • Juliana Tennant

     

    Spandl Family Scholarship in Biological Sciences

    • Katherine Yao

     

    Suzanna Ashmore Nelson Scholarship

    • Jaida Conroy
    • Bailey Huepenbecker
    • Kaliya Jones

     

    Victor Bloomfield and Elsa Shapiro Scholarship

    • Miriam Arroyo
    • Maddie Westenberg

     

    Zoology Department Memorial Scholarship

    • Emily Orr
    • Ayaantuu Usman
  • Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics Awards

    Armstrong-Pothapragada Fellowship

    • Rebecca Goldblum
    • Adam Sycla
    • Naomi Widstrom

     

    Arnold Johnson Fellowship

    • Erynn Johnson

     

    Boyer-Peter Award

    • Tim Heder

     

    Cargill Fellowship

    • Yimao Huang

     

    Danielson Blake Family Scholarship

    • Sabrina Jung
    • David Oyler
    • Sophie Si
    • Yangtso Tenzin

     

    David Grantham Burbee Scholarship

    • Marshall Janicek
    • Louis Janicek
    • Jacqueline Pham
    • Nathaniel Pierce
    • Sophia Tharp
    • Zachary Wetmore

     

    Harold Paul Morris Memorial Scholarship

    • Euphrosyne Daoutidou
    • Milan Dau
    • Mackenzie Sheehy

     

    Henrietta Novy Miller Scholarship

    • Elaina Krumholz
    • Leland Pornschloegl

     

    Huber Warner Fellowship

    • Cody Fisher

     

    Jones Fellowship

    • Kassidy Tompkins

     

    Juliamarie Andreen Grilly Undergraduate Research Scholarship in Molecular Biology

    • Tiffany Cheng
    • Merin John
    • Helena Sverak

     

    Richard C. Nelson Memorial Scholarship

    • Gaurav Behera
    • Jason Bonner
    • Jessica Chao
    • Xin Chen
    • Yugene (Eugene) Guo
    • Sam Libby
    • Christian Shaw
    • Weston Shelander
    • Kevin Tai
    • Amber Troesch
    • Ulahn Xiong

     

    Ross Gortner Fellowship

    • Eric Aird

     

    Sadie and Wayne Luchsinger Scholarship

    • Cody Dickhausen
    • Cara Vollbrecht
    • Maddie Westenberg
    • Connor Wies

     

    Thomas Reid Fellowship

    • Jolene Duda
    • Louise Pitcher
    • Thomas Smiley
    • Alina Zdechlik

     

    Victor Bloomfield and Elsa Shapiro Fellowship

    • Jason Jones
    • Lien Phung
    • Maria Ramirez Lopez
    • Caitlin Walker

     

  • Ecology, Evolution and Behavior Awards

    Darby and Geri Nelson Environmental Scholar Award

    • Craig See

     

    Donald and Elizabeth Lawrence Research Scholarship

    • Lang Delancey

     

    David Tilman Research Award

    • Tyler Seidel

     

    Elmer C. Birney Fellowship

    • Taz Mueller

     

    Florence Rothman Research Fellowship

    • Sean Keogh

     

    Ray C. Anderson Fellowship

    • Amy Waanaen
  • Genetics, Cell Biology and Development Awards

    Perry and Carol Hackett Genetics Cell Biology Scholarship

    • Delaney Cashin

     

    GCD Undergraduate Scholarship

    • Gayathri Dileepan
    • Adelyn Tsai

     

    Leon A. Snyder Memorial Scholarship

    • Serena Gjesvold
    • Bailey Hadlich
    • Merin John
  • Itasca Biological Station and Laboratories Awards

    Itasca Graduate Research Fellowship

    • Hailey Sauer
  • Microbiology Awards

    Palmer Rogers Scholarship

    • Sami Janecek
    • Drew Tucker

     

    Patrick Cleary Scholarship

    • Erica Iliarski
  • Plant and Microbial Biology Awards

    Ernst C. and Lucy B. Abbe Award

    • Serena Gjesvold