You are here

Award-winning faculty and staff

Teaching | Research | Service

Teaching Awards


University of Minnesota Academy of Distinguished Teachers

  • Sehoya Cotner, Biology, 2014
  • Sarah Hobbie, Ecology, Evolution and Behavior, 2014
  • Susan Wick, Plant Biology, 2013
  • Bonnie LeRoy, Genetics, Cell Biology and Development, 2013
  • Janet Dubinsky, Neuroscience, 2010
  • Robert Sorenson, Genetics, Cell Biology and Development, 2009
  • Paul Siliciano, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 2009
  • Don Alstad, Ecology, Evolution and Behavior, 2008
  • Randy Moore, Biology, 2005
  • Michael M. Sanders, 2005
  • Claudia Neuhauser, Ecology, Evolution and Behavior, 2004
  • Timothy Ebner, Neuroscience, 2004
  • Rob Brooker, Genetics, Cell Biology and Development, 2003
  • Leslie Schiff, Microbiology, 2002
  • Anthony Starfield, Ecology, Evolution and Behavior, 2002
  • P.T. Magee, Genetics, Cell Biology and Development, 2001
  • David Thomas, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 2000
  • John S. Anderson, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 1999
  • Franklin Barnwell, Ecology, Evolution and Behavior, 1999
  • David D. Biesboer, Plant Biology, 1999
  • Iris Charvat, Plant Biology, 1999
  • William P. Cunningham, Genetics, Cell Biology and Development, 1999
  • Margaret Davis, Ecology, Evolution and Behavior, 1999
  • Willard L. Koukkari, Plant Biology, 1999
  • Alan Hooper, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 1990

University of Minnesota Award for Outstanding Contributions to Post-Baccalaureate, Graduate, and Professional Education

  • Sarah Hobbie, Ecology, Evolution and Behavior, 2014
  • Bonnie LeRoy, Genetics, Cell Biology and Development, 2012
  • Janet Dubinsky, Neuroscience, 2010
  • Robert Sorenson, Genetics, Cell Biology and Development, 2009
  • Michel M. Sanders, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics,  2005-2006
  • Timothy Ebner, Neuroscience,  2004-2005
  • Glenn Giesler, Neuroscience,  2003-2004
  • Marc Jenkins, Microbiology,  2002-2003
  • Anthony Starfield, Ecology, Evolution and Behavior,  2001-2002
  • David Thomas, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 2000
  • Margaret Davis, Ecology, Evolution and Behavior, 1999

Horace T. Morse - University of Minnesota Alumni Association Award for Outstanding Contributions to Undergraduate Education

  • David Matthes, Biology Teaching and Learning, 2017-2018
  • Sehoya Cotner, Biology, 2013-2014
  • Susan Wick, Plant Biology, 2012-2013
  • Paul Siliciano, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 2009-2010
  • Don Alstad, Ecology, Evolution, and Behavior, 2008-2009
  • Randy Moore, Biology, 2005-2006
  • Claudia Neuhauser, Ecology, Evolution and Behavior, 2003-2004
  • Rob Brooker, Genetics, Cell Biology and Development, 2002-2003
  • Leslie Schiff, Microbiology, 2001-2002
  • P.T. Magee, Genetics, Cell Biology and Development, 2001
  • John Beatty, 1998
  • John S. Anderson, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 1997
  • Willard Koukkari, Plant Biology, 1996
  • David Biesboer, Plant Biology, 1995
  • Clare Woodward, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 1993
  • William Cunningham, Genetics, Cell Biology and Development, 1993
  • Robert McKinnell, Genetics, Cell Biology and Development, 1992
  • Thomas Soulen, Plant Biology, 1991
  • Alan Hooper, Biochemistry, Molecular Biology and Development, 1990
  • Franklin Barnwell, Ecology, Evolution and Behavior, 1989
  • Iris Charvat, Plant Biology, 1987
  • Michael Simmons, Genetics, Cell Biology and Development, 1986
  • D. Peter Snustad, Plant Biology, 1984
  • Samuel Kirkwood, 1978
  • Magnus Olson, 1976
  • Donald Lawrence, 1974
  • Val Woodward, 1970
  • Stanley Dagley, 1969

John Tate Advising Award

  • Stefanie Wiesneski, 2016
  • Sarah Corrigan, Student Services, 2010
  • Tom Soulen, Plant Biology, 2002
  • Franklin Barnwell, Ecology, Evolution and Behavior, 1996
  • Val Woodward, 1994
  • Amy Winkel, 1994
  • Iris Charvat, 1992
  • Kathleen Peterson, 1987

Minnesota College Teacher of the Year

  • Franklin Barnwell, Ecology, Evolution and Behavior, 1997

Mortar Board Outstanding Professor Award

  • Richard Phillips, Ecology, Evolution and Behavior, 1999

Academic Health Center’s Academy for Excellence in the Scholarship of Teaching and Learning

  • Leslie Schiff, Microbiology, 2014

Carski Award for Undergraduate Teaching from the American Society for Microbiology

  • Leslie Schiff, Microbiology, 2004

Evolution Education Award from the National Association of Biology Teachers

  • Randy Moore, Biology, 2008

John & Abigail Wardle Chairs in Microbial Ecology

  • Will Harcombe, Ecology, Evolution and Behavior, 2018-2022
  • Peter Tiffin, Plant and Microbial Ecology, 2018-2022

Outstanding Performance Award for Teaching Assistants

  • Kate Barry, Undergraduate teaching assistant, 2014
  • Tiffany Galush, Undergraduate teaching assistant, 2014
  • Ben Swart, Undergraduate teaching assistant, 2014
  • Nicholas Brady, Microbiology, 2013
  • Anthony Chen, Genetics, Cell Biology and Development, 2013
  • Adam Clark, Ecology, Evolution and Behavior, 2013
  • Ben Lowe, Ecology, Evolution and Behavior, 2013
  • Marta Lyons, Ecology, Evolution and Behavior, 2013
  • Tatyana Berkhina, Undergraduate teaching assistant, 2012
  • Justin Kaffenberger, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 2012
  • Paul Nelson, Ecology, Evolution and Behavior, 2012
  • Katie Thibert, Undergraduate teaching assistant, 2012
  • James Tumulty, Ecology, Evolution and Behavior, 2012
  • Adrienne Watson, Genetics, Cell Biology and Development, 2012
  • Jordan Becker, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 2012
  • Aunica Kane, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 2012
  • Dana Strandjord, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 2012
  • Justin Becknell, Ecology, Evolution and Behavior, 2011
  • Matt Burgess, Ecology, Evolution and Behavior, 2011
  • Kevin Dorn, Plant Biology, 2011
  • Ann Krogman, Ecology, Evolution and Behavior, 2011
  • Hernán Vázquez Miranda, Ecology, Evolution and Behavior, 2011
  • Alicia Knudson, Plant Biology, 2010
  • Beth Pettitt, Ecology, Evolution and Behavior, 2010
  • Kate Reise, Undergraduate teaching assistant, 2010
  • Amanda Waters, Undergraduate teaching assistant, 2010
  • Alma De Anda, Ecology, Evolution and Behavior, 2009
  • Brian Gibbens, Genetics, Cell Biology and Development, 2009
  • Erin Moran, Undergraduate teaching assistant, 2009

Stanley Dagley-Samuel Kirkwood Undergraduate Education Award (read description)

  • Sharon Jansa, Ecology, Evolution and Behavior, 2016
  • David Matthes, Biology Teaching & Learning, 2014
  • Christian Mohr, Microbiology, 2013
  • Robert Brambl, Plant Biology, 2012
  • Jeff Gralnick, Microbiology, 2011
  • Jeannine Cavender-Bares, Ecology, Evolution and Behavior, 2010
  • Pat Cleary, 2009
  • Sehoya Cotner, Biology, 2008
  • Donald Alstad, 2007
  • Paul Siliciano, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 2006
  • Stuart Goldstein, Genetics, Cell Biology and Development, 2005
  • Dave Biesboer, Plant Biology, 2004
  • Claudia Neuhauser, Ecology, Evolution and Behavior, 2003
  • Robert Zink, Ecology, Evolution and Behavior, 2002
  • Thomas Soulen, Plant Biology, 2001
  • Richard Hanson, Microbiology, 2000
  • David Bernlohr, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 1999
  • Palmer Rogers, 1998
  • John Beatty, 1997
  • Janet Schottel, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 1996
  • Norman Kerr, 1995
  • Douglas Pratt, 1994
  • Susan Wick, Plant Biology, 1993
  • Murray Rosenberg, 1992
  • Iris Charvat, Plant Biology, 1991
  • D. Peter Snustad, 1990
  • John S. Anderson, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 1989
 

    Research Awards


    Nobel Laureates

    • Paul Boyer, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 1997
    • Edward B. Lewis, Biostatistics, 1995

    National Academy of Sciences Fellows

    • Sarah Hobbie, Ecology, Evolution and Behavior, 2014
    • Stephen Polasky, Ecology, Evolution and Behavior, 2010
    • G. David Tilman, Ecology, Evolution and Behavior, 2002
    • Eville Gorham, Ecology, Evolution and Behavior, 1994
    • Margaret B. Davis, Ecology, Evolution and Behavior, 1982
    • Herbert E. Wright, Ecology, Evolution and Behavior, 1977

    International Prize for Biology

    • G. David Tilman, Ecology, Evolution and Behavior, 2008

    Heineken Prize for Environmental Sciences

    • G. David Tilman, Ecology, Evolution and Behavior, 2010

    American Academy of Arts and Sciences Fellows

    • Ruth Shaw, Ecology, Evolution and Behavior, 2018
    • Marlene Zuk, Ecology, Evolution and Behavior, 2017
    • Sarah Hobbie, Ecology, Evolution and Behavior, 2015
    • A. Stephen Polasky, Ecology, Evolution and Behavior, 2009
    • Judith Berman, Genetics, Cell Biology and Development, 2008
    • Anne Pusey, Ecology, Evolution and Behavior, 2005
    • Craig Packer, Ecology, Evolution and Behavior, 2003
    • G. David Tilman, Ecology, Evolution and Behavior, 1995
    • Eville Gorham, Ecology, Evolution and Behavior, 1994
    • Margaret B. Davis, Ecology, Evolution and Behavior, 1991
    • Victor Bloomfield, Biochemistry, Molecular Biology and Development, 1979
    • Robert G. McKinnel, Genetics, Cell Biology and Development

    American Society of Plant Biologists Fellow

    • Neil Olszewski, Plant and Microbial Biology, 2018

    Association for the Sciences of Limnology and Oceanography Sustaining Fellow

    • James Cotner, Ecology, Evolution and Behavior, 2018

    McKnight Presidential Endowed Chairs

    • Nathan Springer, Plant and Microbial Biology
    • Johnathan Foley, Ecology, Evolution, and Behavior
    • G. David Tilman, Ecology, Evolution, and Behavior

    University of Minnesota Regents Professors

    • G. David Tilman, Ecology, Evolution and Behavior, 2002
    • Ashley T. Haase, Microbiology, 1999
    • Eville Gorham, Ecology, Evolution and Behavior, 1984
    • Margaret Bryan Davis, Ecology, Evolution and Behavior, 1982
    • Stanley Dagley, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 1980
    • Herbert E. Wright, Ecology, Evolution and Behavior, 1974
    • Ralph E. Comstock, Genetics, Cell Biology and Development, 1968

    McKnight Presidential Fellows

    The McKnight Presidential Fellowship recognizes the most promising faculty who hold tenure and the rank of associate professor. The awards include three years of financial support.
    • Jacques Finlay, Ecology, Evolution and Behavior, 2010-2012
    • Tim Griffin, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 2010-2012
    • George Weiblen, Plant Biology, 2006-2008
    • Claudia Schmidt-Dannert, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 2005-2007

    McKnight University Professors, Distinguished

    • Michael Travisano, Ecology, Evolution and Behavior 
    • Sarah Hobbie, Ecology, Evolution and Behavior 
    • George Weiblen, Plant Biology
    • Judith Berman, Genetics, Cell Biology and Development
    • Claudia Neuhauser, Ecology, Evolution and Behavior
    • Mike Sadowsky, BioTechnology Institute
    • Nevin Young, Plant Biology
    • David Bernlohr, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics
    • Bianca M. Conti-Fine, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics
    • Craig Packer, Ecology, Evolution and Behavior
    • Anne Pusey, Ecology, Evolution and Behavior
    • G. David Tilman, Ecology, Evolution and Behavior
    • Lawrence P. Wackett, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics
    • Reuben Harris, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics

    McKnight Land-Grant Professors

    • Ran Blekhman, Ecology, Evolution and Behavior; Genetics, Cell Biology and Development, 2018-2020
    • Yaniv Brandvain, Plant and Microbial Biology, 2017-2019
    • Emma Goldberg, Ecology, Evolution and Behavior, 2016-2018
    • Dan Knights, BioTechnology Institute, 2015-2017
    • Emilie Snell-Rood, Ecology, Evolution and Behavior, 2015-2017
    • Melissa Gardner, Genetics, Cell Biology and Development, 2012-2013
    • Jennifer Powers, Ecology, Evolution and Behavior, 2009-2011
    • Mark Bee, Ecology, Evolution and Behavior, 2008-2010
    • Michael Wilson, Ecology, Evolution and Behavior, 2008-2010
    • Daniel Bond, Microbiology, 2007-2009
    • Helene C. Muller-Landau, Ecology, Evolution and Behavior, 2007-2009
    • Cynthia Weinig, Plant Biology, 2006
    • Reuben Harris, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 2005
    • George D. Weiblen, Plant Biology, 2005
    • William M. Gray, Plant Biology, 2003
    • Claudia Schmidt-Dannert, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 2001
    • Sarah Hobbie, Ecology, Evolution and Behavior, 2000
    • David Largaespada, Genetics, Cell Biology and Development, 2000
    • Ann Rougvie, Genetics, Cell Biology and Development, 1994
    • Jeffrey Simon, Genetics, Cell Biology and Development, 1993
    • Mary Porter, Genetics, Cell Biology and Development, 1990
    • Anath Das, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 1988
    • David Bernlohr, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 1987

    University of Minnesota Early Innovator Award

    • Mikael Elias, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 2017

    University of Minnesota Impact Award

    • Perry Hackett, Genetics, Cell Biology and Development, 2017

    University of Minnesota Emerging Leader in Applied Plant Sciences Award

    • Nathan Springer, Plant and Microbial Biology, 2016

    American Academy of Microbiology Fellows

    • Leslie A. Schiff, Microbiology
    • Lawrence Wackett, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics
    • Pete Magee, Genetics, Cell Biology and Development
    • Judith Berman, Genetics, Cell Biology and Development
    • P. Patrick Cleary, Microbiology
    • Gary Dunny, Microbiology
    • Marty Dworkin (Emeritus), Microbiology
    • Ashley Haas, Microbiology
    • Russell Johnson, Microbiology
    • Pat Schlievert, Microbiology
    • Dennis Watson (Emeritus), Microbiology
    • Michael Sadowsky, BioTechnology Institute

    American Association for the Advancement of Science Fellows

    • David Bernlohr, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics
    • Reuben Harris, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics
    • Robin Wright, Genetics, Cell Biology and Development and Biology Teaching and Learning
    • P.T. Magee, Genetics, Cell Biology and Development
    • Peter Snustad, Plant Biology
    • Michael Simmons, Genetics, Cell Biology and Development
    • G. David Tilman, Ecology, Evolution and Behavior
    • Lawrence Wackett, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics
    • Franklin Barnwell, Ecology, Evolution and Behavior

    American Cancer Society Faculty Research Award

    • Anath Das, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 1991-1996

    American Cancer Society Junior Faculty Research Award

    • Anath Das, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 1987-1990

    American Heart Established Investigator

    • Thomas Hays, Genetics, Cell Biology and Development, 1999-2001

    Benjamin Franklin Medal in Earth Science

    • Eville Gorham, Ecology, Evolution and Behavior, 2000

    Charles Albert Shull Award

    • Nathan Springer, Plant and Microbial Biology, 2018

    Ecological Society of America Fellows

    • Eric Seabloom, Ecology, Evolution and Behavior, 2018
    • Allison Shaw, Ecology, Evolution and Behavior, 2018

    Exemplar Award

    • David Stephens, Ecology, Evolution and Behavior, 2017

    Forgarty Scholar-in-Residence, National Institutes of Health

    • Victor Bloomfield, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 1985

    Fullbright Scholar

    • Jeannine Cavender-Bares, Ecology, Evolution and Behavior, 2011

    Genetics Society Award

    • Robin Wright, Genetics, Cell Biology and Development and Biology Teaching and Learning, 2014

    George W. Beadle Award

    • Robert Herman, Genetics, Cell Biology and Development, 2007

    Guggenheim Fellowship

    • Susan Jones, Ecology, Evolution and Behavior, 2017
    • Ruth G. Shaw Ecology, Ecology, Evolution and Behavior, 2002
    • Craig Packer, Ecology, Evolution and Behavior, 1990
    • Anne Elizabeth Pusey, Ecology, Evolution and Behavior, 1990
    • G. David Tilman, Ecology, Evolution and Behavior, 1984
    • Patrice A. Morrow, Ecology, Evolution and Behavior, 1982
    • Irving I. Gottesman, Genetics, Cell Biology and Development, 1972
    • John Martin Wood, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 1972
    • Herbert Edgar Wright Jr., Ecology, Evolution and Behavior, 1954
    • Gerald Bruce Ownbey, Plant Biology, 1953

    Institute on the Environment Resident Fellows

    • Jacques Finlay, Ecology, Evolution and Behavior
    • Jeanine Cavender-Bares, Ecology, Evolution and Behavior
    • Sarah Hobbie, Ecology, Evolution and Behavior
    • Clarence Lehman, Ecology, Evolution and Behavior
    • Stephen Polasky, Ecology, Evolution and Behavior
    • Jennifer Powers, Ecology, Evolution and Behavior/Plant Biology
    • G. David Tilman, Ecology, Evolution and Behavior
    • George Weiblen, Plant Biology

    John Hall Memorial Research Award in Plant Evolutionary Biology

    • Peter Tiffin, Plant Biology, 2008

    Linnean Society of London Fellows

    • Franklin Barnwell, Ecology, Evolution and Behavior
    • Robert McKinnel, Genetics, Cell Biology and Development
    • David Tilman, Ecology, Evolution and Behavior

    Packard Fellows

    • Claudia Schmidt-Dannert, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics
    • George Weiblen, Plant Biology
    • Helene Muller-Landau, Ecology, Evolution and Behavior

    Pew Scholar

    • Thomas Hays, Genetics, Cell Biology and Development, 1991
    • Wendy Gordon, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 2016

    Prince Hitachi Prize of the Japanese Cancer Research Institute

    • Robert G. McKinnel, Genetics, Cell Biology and Development

    Raymond and Beverly Sackler International Prize in the Physical Sciences

    • Charalampos Kalodimos, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 2017

    Royal Society of London

    • David Tilman, Ecology, Evolution and Behavior, 2017

    RUSA Outstanding Reference Source Award

    • Sehoya Cotner, Biology, 2011
    • Mark Decker, Biology, 2011
    • Randy Moore, Biology, 2011

    Searle Scholar

    • Reuben Harris, Biochemistry, Molecular Biology, and Biophysics, 2004-2006

    Sewell Wright Award

    • Ruth Shaw, Ecology, Evolution and Behavior, 2017

    Sloan Research Fellowship

    • Frank Albert, Genetics, Cell Biology and Development, 2018
    • Ran Blekhman, Ecology, Evolution and Behavior; Genetics, Cell Biology and Development, 2016

    Stanley L. Miller Early Career Award

    • Aaron Englehart, Genetics, Cell Biology, and Development, 2017

    Sterling B. Hendricks Memorial Lecture Award

    • Irv Leiner, 2001

    Service Awards


    Access Achievement Award

    • Nikki Letawsky Schultz, CBS Student Services, 2016
    • Paul Siliciano, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 2011

    Alumni Service Award

    • Mervyn de Sousa, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 2004

    Distinguished Service Award, Biophysical Society

    • Victor Bloomfield, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 1998

    GLBTA Leadership Award - Office of Equity and Diversity

    • Sehoya Cotner, Biology, 2011

    John S. Anderson Leadership Award (read description)

    • Robin Wright, Biology Teaching & Learning, 2014
    • Paul Siliciano, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 2013
    • Susan Wick, Plant Biology, 2011
    • Leslie Schiff, Microbiology, 2010
    • Sarah Corrigan, Student Services, 2009
    • Scott Lanyon, Ecology, Evolution and Behavior, 2008
    • Jane Philips, Biology, 2007
    • Stuart Goldstein, Genetics, Cell Biology and Development, 2006
    • Janet Schottel, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 2005

    Leopold Leadership Fellow

    • Jeannine Cavender-Bares, Ecology, Evolution and Behavior, 2015
    • Elizabeth Borer, Ecology, Evolution and Behavior, 2015
    • Sarah Hobbie, Ecology, Evolution and Behavior, 2008

    Minnesota Science and Technology Hall of Fame

    • H. Ted Davis, BioTechnology Institute

    University of Minnesota President’s Community-Engaged Scholar Award

    • George Weiblen, Plant and Microbial Biology, 2017

    President’s Outstanding Service Award

    • Scott Lanyon, Ecology, Evolution and Behavior, 2014
    • Victor Bloomfield, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 2011
    • Tom Soulen, Plant Biology, 2006
    • John S. Anderson, Biochemistry, Molecular Biology and Biophysics, 2005
    • Jon Ross, Ecology, Evolution and Behavior, 2005
    • Beatrice (Bebe) Magee, , 2005
    • Ellen Dahl, 2000
    • David Hamilton, Genetics, Cell Biology and Development, 2000
    • Jane Phillips, Biology, 2000
    • Anne Caton, 1999
    • Kathleen Peterson, Student Services, 1998
    • Sally Jorgensen, 1997

    Strategic Leader Award from the National Society of Genetic Counselors

    • Heather Zierhut, Genetics, Cell Biology and Development, 2018

    University of Minnesota Academic Staff Award

    • Mark Sanders, University Imaging Centers, 2001
    • Bruce Fall, Biology, 1996
    • Jane Phillips, Biology, 1994
    • Kathleen Peterson, Student Services, 1992
    • Rick Peifer, 1991

    University of Minnesota Outstanding Community Service Award

    • Jim Krueger, Cedar Creek, 2018
    • Harrison “Bud” Tordoff, Evolution, Ecology and Behavior, 2000
     

    University-wide recipients